• wtorek, 23 stycznia 2024

Dowód osobisty dla dziecka : wszystko co musisz wiedzieć

Dowód osobisty dla dziecka : wszystko co musisz wiedzieć

Dowód osobisty dla dziecka staje się niezbędnym dokumentem nie tylko w życiu codziennym, ale także podczas podróży zagranicznych. Wiesz jednak jakie formalności trzeba spełnić, aby go wyrobić?

Jak zrobić dowód osobisty dla dziecka?

Zanim przejdziemy do szczegółów dotyczących wyrobienia dowodu osobistego dla dziecka, warto wspomnieć o tym, kiedy należy to zrobić. Ogólnie rzecz biorąc, polskie prawo wymaga posiadania dowodu osobistego przez wszystkie osoby, które ukończyły 13. rok życia. Niezależnie jednak od wieku, rodzice mogą zdecydować się na wyrobienie takiego dokumentu wcześniej, jeśli np. planują podróż zagraniczną czy potrzebują udokumentować tożsamość swojego dziecka.

Formalności przy składaniu wniosku

Aby złożyć wniosek o wydanie dowodu osobistego dla dziecka, konieczne będzie zgłoszenie się do odpowiedniego urzędu gminy lub miasta. W zależności od tego, gdzie mieszkacie, może być to Urząd Dzielnicy, Urząd Gminy bądź Wydział Ewidencji Ludności i Dowodów Osobistych. Wniosek musi być złożony osobiście przez jednego z rodziców (lub prawnego opiekuna) wraz z dzieckiem.

  • Wniosek o wydanie dowodu osobistego dla dziecka zawiera dane takie jak: imię, nazwisko, PESEL, miejsce urodzenia oraz dane rodziców.
  • Należy również dostarczyć zdjęcie paszportowe, które spełnia wymogi (rozmiar 35x45 mm, tło białe bądź szare).
  • Przy składaniu wniosku za pierwszym razem ważne jest przedstawienie oryginalnego aktu urodzenia dziecka.
  • Rodzice muszą posiadać dowody osobiste oraz podpisać zgłoszenie wykonane przez pracownika urzędu.

Gdy wszystkie niezbędne dokumenty zostaną zgromadzone, na ich podstawie urzędnik przygotuje wniosek, który trzeba jeszcze tylko podpisać.

 

Ile kosztuje dowód osobisty dla dziecka?

Kwestią wartą rozważenia są również koszty, jakie mogą wiązać się z wyrobieniem dowodu osobistego dla dziecka. Zasadą jest, że dokument ten dla osoby nieukończonej 18. roku życia jest wydawany bezpłatnie. Warto jednak pamiętać, że jeżeli zgubimy dowód osobisty dziecka czy zostanie on zniszczony, za jego ponowne wydanie trzeba będzie zapłacić opłatę.

Opłaty dodatkowe

W przypadku zgubienia lub uszkodzenia pierwotnego dowodu należy uiścić opłatę w wysokości 43 złote. Opłata ta jest również pobierana za próbę uchylania się od wymogu posiadania dowodu osobistego - np., gdy zostanie stwierdzone, że nastolatek po ukończeniu 13 lat celowo unika wyrobienia go.

Koszty te dotyczą wyrobatrów wszelkich dowodów osobistych, także tych dla osób pełnoletnich. Niemniej jednak warto mieć na uwadze, że za to testamentarne przedłużenie ważności starych rodzajów obecnie kosztuje również 22 złote.

 

Jak długo jest ważny dowód osobisty dla dziecka?

Czas ważności dowodu osobistego uzależniony jest od wieku osoby, której dokument się wystawia. Należy więc zwrócić uwagę na:

  • Dowód osobisty wydany dla osoby, która nie ukończyła 5. roku życia - ważny przez 5 lat.
  • Dowód osobisty wydany dla osoby między 5. a 13. rokiem życia - ważny także przez 5 lat.
  • Dowód osobisty wydany dla osoby między 13. a 18. rokiem życia - ważność wynosi również 5 lat.
  • Dowód osobisty wydany dla osoby pełnoletniej - ważny przez 10 lat o ile wnioskodawca nie wyrazi chęci przedłużenia narazie już wystawionej odmiany tego dokumentu.

 

Warto pamiętać, że przed upływem terminu ważności dowodu osobistego należy złożyć kolejny wniosek w celu przedłużenia jego ważności bądź uzyskania nowego dokumentu. Poinformowanie o tym rodziców będzienie dziecka często urzędy ociążają sobie np.. za pomocą odpowiednio wysłanego SMSa czy kontaktowania e-mailowego.